212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Dönüşüm Hedefli Facebook Reklam Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Dönüşüm hedefli Facebook reklam kampanyası nasıl oluşturulur?

Başarılı bir Facebook reklam kampanyası nasıl oluşturulur? Size satışlarınızı artırmak için Facebook’ta yapabileceğiniz 4 farklı tip dönüşüm hedefli reklam modelini anlatacağız.

1,79 milyon kullanıcısı ile Facebook, reklamverenler için bir hayalin gerçekleşmesi gibi birşey. Bu makalede sizinle Facebook kampanyalarınızdan sadece trafik değil aynı zamanda dönüşüm elde etmenin yollarını paylaşacağız.

1. Hedef kitlenizi sınırlamadan önce geniş çaplı testler yapın

Facebook’un hedefleme kapasitesi en güçlü yönü. Örneğin İstanbul’un 40 km çevresinde teknoloji seven ve Cem Yılmaz hayranı olan bir kitle hedefleyebilirsiniz.

Fakat yeni bir kampanya yapmaya hazırlanıyorsanız bu kadar detaylı bir hedef kitle tanımı olumsuz sonuç verebilir. Farklı farklı demografik özellikleri test edip hiç dönüşüm almadan sonuçsuz kalabilirsiniz.

Daha doğru olan yöntem ise geniş bir hedef kitle ile reklamlara başlayıp çıkan sonuçlara göre daraltmak olacaktır.

Örneğin ayakkabı satıyorsanız, genel ilgi alanlarını seçerek geniş bir hedef kitle tanımı ile başlayabilirsiniz. “İstanbul’da yaşayan, koşmayı seven kadınlar” olarak bir kitle oluşturursunuz.

Hedef kitleniz aşağıdaki gibi olacaktır.

 

Bu testi bir süre denedikten sonra Facebook size hangi demografinin reklamlarınıza en çok karşılık verdiğini söyleyecektir. Örneğin bilgiler size 25-30 yaş arası kolej mezunlarının daha fazla reklamınıza cevap verdiğini söylerse bu kitleye özel yeni bir kampanya düzenleyebilirsiniz.

Bu şekilde geri dönüşüm alamayacağınız kitlelere boşa para harcamaktan kurtulursunuz.

2. Hedef (landing page) sayfalarınızı iyileştirin

Hedef sayfanız Facebook kampanyanızın temelini oluşturur. Zayıf bir landing page kampanyanızın bütün performansını etkileyecektir.

Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine, denenmiş en iyi yöntemleri uygulamakla başlayabilirsiniz:

  • Sayfanın en yukarısında ikna edici bir başlık kullanın.
  • Sayfanın sol yarısında bir video ya da görsel kullanın.
  • Sayfanın sağ yarısında harekete geçirecek bir mesaj (call to action), büyükçe bir tıklama butonu (CTA button) ve doldurulmasını istediğiniz formunuzu ekleyin.
  • Görsel ve mesajınızın altında konuyu mutlaka bir kanıta bağlayın; örneğin müşteri görüşleri, değerlendirmeler, gerçek yorumlar
  • Tıklama butonunun ekranın ilk açıldığı boyutta ve görünür bir büyüklükte olduğundan mutlaka emin olun.
  • Formun doldurulması gereken alanlarını minimum seviyede tutun

Bunlar hedef sayfanızın temelleri. Size faydası olabilir ama dönüşüm alamayabilirsiniz. Kesin dönüşüm alabilmek için A/B testleri yapmanız gerekecektir. Aşağıdaki taktikleri deneyebilirsiniz:

  • İlgi alanlarına göre her hedef kitle için özel başlıklar oluşturun. Örneğin bu şekilde koşmayı sevenler için ayrı, crossfit yapanlar için ayrı v.b. sayfalar oluşturabilirsiniz.
  • Müşteri görüşleri, değerlendirmeler v.s. gibi eklediğiniz inandırıcı kanıtları ekleyip çıkartarak farklı varyasyonlar deneyebilirsiniz.
  • Dönüşüm artırıcı farklı medyaları test edin (video, e-kitap v.b.)

3. Facebook’un reklam formatlarını daha iyi şekilde kullanın

 Facebook reklam platformunu kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için düzenli olarak geliştiriyor. Standart web sitesine trafik alma, post etkileşimi gibi amaçlar dışında kullanabileceğiniz daha birçok yeni amaç var.

Dönüşümleri artırmaya yönelik reklam tipi bunlardan bir tanesi. Facebook'tan daha fazla satış, daha fazla form doldurma v.s. şeklinde belirleyeceğiniz hedefinizi bu reklam modeli ile oluşturarak reklamlarınızı gören insanların daha fazla aksiyon almasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Yeni reklam formatları denemek çoğu kez daha standart formatlara göre daha fazla etkileşim almanızı sağlayacaktır.

Örneğin “Döngü” reklam formatı birden fazla görsel veya ürün göstermek istediğiniz durumlarda çok kullanışlıdır:

 

4. Daraltılmış hedef kitle kullanımı

Facebook’un yeni eklemiş olduğunu bir özellik olan daraltılmış hedef kitle kullanımı ile 2 farklı hedef kitle oluşturup bu iki hedef kitlenin içinde de bulunan ortak kişileri hedefleme yöntemidir.

Örneğin diyelim ki Cem Yılmaz’ı ve aynı zamanda Onedio’yu takip eden bir hedef kitle belirlemek istiyorsunuz. Sadece Cem Yılmaz’ı seçerek çok geniş bir hedef kitle oluşturursunuz. Sadece Onedio’yu seçmek de çok geniş bir hedef kitle oluşturur. VE kuralını kullanarak Onedio ve Cem Yılmaz’ı takip eden bayan hedef kitleyi daha dar bir kitle haline dönüştürebilirsiniz. Aynı şekilde bunun tersini de uygulayabilir bir kitleden diğerini hariç tutabilirsiniz. Örneğin Onedio’yu takip etsinler fakat Cem Yılmaz ilgi alanlarında olmasın bu kişilerin derseniz HARİÇ tutma seçeneği ile ilerleyebilirsiniz.

kaynak:

(9 değerlendirme)