212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Facebook Reklamlarınızın Vasat Sonuçlar Vermesinin 5 Nedeni

Facebook Reklamlarınızın Vasat Sonuçlar Vermesinin 5 Nedeni

Facebook reklamlarınız istediğiniz sonuçları vermiyor mu? Bunun muhtemel nedenlerini ve nasıl çözebileceğinizi anlattık.

Küçük ve büyük olsun birçok marka Facebook reklamlarını kullanıyor. Takipçilerinin sabahlarının güzel başlamasına yarayacak ilham verici video paylaşımları ile hesaplarını yönetebilirler. Kullanıcı odaklı ve yaratıcı harika içerikler yaratabilecekleri birçok rehber var başvurabilecekleri. Sonuç olarak birçok firma bir şekilde bir sosyal medya stratejisi oluşturmuş durumda ve paylaşımda bulunuyor, geri dönüşler alıyorlar.

Peki ya Facebook'a harcadıkları bütçenin geri dönüşü, yani yatırım getirisi... İşte Facebook reklamlarınızın iyi sonuçlar vermemesinin muhtemel 5 nedeni:

 

1. Hedefli değiller

 Facebook'tan tıklama almak maliyetli. Reklamlarınızı onlarla "belki" ilgilenme ihtimali olan kullanıcılara göstererek boşa para harcamayın. Çoğu marka belli bir lokasyon, birkaç demografik özellik seçip reklamlarını yayınlıyor. 

Doğru hedeflemenin iki bölümü var: Mikro seviyede çok ciddi ve tam hedefleme yapın ve hedeflediğiniz kitleye ilgili içerikleri gösterin. Mutlaka ilgi alanlarına göre hedefleme yapın.

 

2. Facebook'un rakamları ile çapraz eşleme yapmıyorsunuz

Belki bazılarınız duymuştur bu hikayeyi. Bir güzellik şirketi Facebook'da reklam vermeyi planlıyor ve 600.000$ para kaybediyor çünkü hiçbir işe yaramayan, sahte hesaplardan binlerce beğeni ve tıklama geliyor. 

Bu durum elbette çok rastlanabilecek birşey değil fakat bize bazı üçüncü parti doğrulama araçlarını kullanmamızın gerekliliğini gösteriyor.

Facebook'ta reklam verirken:

 • Fanlarınızı belirli bir hedef sayfaya çekin böylece Google Analytics'ten dönüşüm ölçebilirsiniz.
 • UTM Parametrelerini kullanın.
 • Google'dan ve Facebook'tan bağımsız ölçümleme yapabilmek için Bitly linklerini kullanın.
 • Eğer websiteniz Wordpress ise Jetpack kullanın ya da istatistiklerden ne kadar trafik aldığınızı kontrol edin.
 • Form oluşturup insanların formunuzu doldurmaya nereden geldiğini görmek için Marketo gibi otomasyon sistemlerini kullanın

 

3. Henüz doğru formatı bulamadınız

Facebook çok farklı reklam formatları sunmaktadır. Eğer bir reklam modeli size uygun gelmediyse mutlaka daha iyi sonuçlar verebilecek bir reklam modeli vardır. 

Örneğin;

 • Marka bilinirliği
 • Yerel bilinirlik
 • Erişim
 • Web sitenize trafik çekme
 • Etkileşim sağlama
 • Uygulama yüklemeleri
 • Video görüntülemeleri
 • Potansiyel müşteri bulma
 • Dönüşümler
 • Ürün kataloğu satışları
 • Mağaza ziyaretleri

 

4. Yeniden pazarlamayı denememişsiniz

Yeniden pazarlama, arama pazarlamacılarının sıkça kullandığı, reklamlarını markaları ile iletişim halinde olan kişilere gösterdiklerinden emin olmak istedikleri bir yöntemdir. Websitenize piksel ekleyerek banner reklamlarınızın sadece website ziyaretçilerinize gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı şeyi Facebook reklamlarınızda da yapabilirsiniz. Sadece website ziyaretçilerinize reklamlarınızı gösterdiğinizde dönüşümün arttığını göreceksiniz.

 

5. Reklamlarınız kullanıcılarınızı ya da müşterilerinizi içermiyor

Birçok durumda kullanıcılarınız reklamlarınızdan daha fazla satar. Kullanıcıların %85'i ürünü daha önceden kullanmış kişilerin paylaştığı içeriklere markalardan daha çok inanırlar. Bu yüzden bir kullanıcı deneyimi videoları oluşturun ya da Facebook'ta oluşan bir vakayı kullanın, promosyonunu yapın. Örneğin bir kullanıcınız sizinle ilgili olumlu yorumlar yazmış olabilir, siz de muhakkak bunu takipçilerinizle paylaşın.

 

İnsanların görmek isteyeceği reklamlar yapmak

Kesin olan birşey var ki dijital pazarlama dünyası hiç bu kadar yoğun olmamıştı. Bütün firmalar potansiyel müşterilerini binlerce reklamla farklı farklı kanallardan bombardımana tuttuyorlar. Facebook reklamlarının etkisiz olma sebebi de bu. İnsanlar reklamlara bakmadan sayfada aşağı doğru kayıyorlar, ikinci bir bakış atmıyorlar bile.

Bu yüzden mesajınızın gerçekten karşı tarafa ulaşmasını istiyorsanız sadece belli bir hedef kitleye yönelik özel içerik sunmanız reklamınıza istediğiniz dönüşü almanızı sağlayacaktır. Mikro-hedefli reklamlarınız diğer reklam kalabalığından sıyrılacak ve tıklama başına da yüksek bir ücret ödemeyeceksiniz. Reklamlarınız gerçek anlamda işleyecek çünkü ilgilenmeyen bir kitleye ulaşmamış olacak.

 

kaynak:

(8 değerlendirme)