212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Google Adwords’de Anahtar Kelime Seçimi

Google Adwords’de Anahtar Kelime Seçimi

Google Adwords’ün amacı potansiyel müşterileriniz internette sizin işiniz ile ilgili arama yaparken, reklamlarınızı o kişilere göstermektir. Potansiyel müşteriler arama yaparken akıllarına ilk gelen kullandıkları kelimelere “Anahtar Kelimeler (keywords)” denir. Google’da Adwords reklamları kullanıcılar bazı kelimelerle arama yaptığında gösterilir, yani reklamınızın gözükme sebebidir.

Kısacası anahtar kelimelerin seçimi bu sebeple çok önemlidir. Yaptığınız iş ve plandığınız reklam metniyle direkt alakalı olmalıdır. Bunun yanısıra potansiyel müşterileriniz ve internet kullancılarının arama yaparken kullanabileceği terimler ile sizin seçtiğiniz anahtar kelimeler birbirine yakın olursa reklamınızın gösterilme ve tıklanma ihtimali o kadar yükselir. Gelelim anahtar kelime seçimlerimizi nasıl yapacağımıza;

Bunun için size uygulamanızı tavsiye edebileceğimiz birkaç yöntem var:

 

Anahtar kelimelerinizi 2-3 kelime ile sınırlayın

 

Anahtar kelimeleriniz tek bir kelime veya birkaç kelimeden oluşan kelimeler öbeği olarak belirlenebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu kelimelerin çok genel ya da çok özel ifadeler olmamasıdır. Örneğin bir bayan kuaförünüz var.  Kendinizi müşterinizin yerine koyduğunuzda nasıl bir arama yapacaktır bunu düşünmeliyiz. “Kuaför” kelimesi uygun gibi görünse de çok genel bir arama terimi olacaktır ve diğer kelime öbeklerinin de düşünülmesi gerekir. “en iyi gelin başı yapan kuaför” de çok özel bir kelime grubu olacaktır. Bu terimler ne kadar işinizi anlatsa da çok sınırlı bir arama hacmine sahip olacaktır. “bayan kuaförü”, “bayan güzellik salonları” kelime öbekleri ne çok genel ne de çok özel olmadıkları için tam da kullanılması gereken kelimeler olacaktır.

 

Negatif anahtar kelimelerle ilgisiz sorgulamaları engelleyin

 

Adwords doğru anahtar kelime ve kelime öbekleri seçimi imkanı ile sizinle ilgili müşterilerin reklamınızı görmesini sağlarken negatif anahtar kelimelerin kampanyaya kayıt edilmesi ile alakasız sorgulamaların ve tıklamaların engellenmesi, böylece bütçenizi efektif bir şekilde kullanmanızı sağlar. Örneğin yukarıdaki bayan kuaförü örneğinden devam edersek, eğer bu işletme rakiplerine göre daha pahalı hizmet veren bir kuaförse uygun fiyat, ucuz gibi kelimeler negatiflenerek uygun fiyatlı hizmet arayan müşterilerin reklamımızı tıklaması engellenmiş olur. Aynı şekilde erkek kelimesi negatiflenerek erkek kuaförü arayan müşterilerin reklamı görmemesi de sağlanır. Bu şekilde reklamlarımıza hem hassas ayarlamalar yapılmış olur hem de bütçemizin optimizasyonunu sağlamış oluruz.

 

Anahtar kelime planlayıcıyı mutlaka kullanın

 

Kendiniz yarattığınız anahtar kelimeleri kullanmak dışında anahtar kelime planlayıcının önerdiği kelimeleri de kampanyanıza dahil etmelisiniz. Yoksa potansitel müşterilerinizi ve satış imkanınızı kaçırmış olursunuz. Google kampanyanızla ilgili tüm muhtemel arama terimlerini ücretsiz olarak anahtar kelime planlayıcı ile size seçenek olarak gösterir.

 

Bu faydalı kilit bilgilerle reklam kampanyanızı oluşturabilir, daha detaylı bilgi için Google Adwords Yardım Merkezinden ya da Adwords uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak: Bulurum Ekibi

(9 değerlendirme)