212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Google Adwords Reklamcılığı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Adwords Reklamcılığı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Türkiye’de ve dünyada tüketici alışkanlıkları değişti. Google’ın verilerine göre Türkiye’de insanların %75’inin internet erişimi var. Bir ürün satın almadan önce insanların %64’ü online araştırma yapıyor. Dolayısıyla geleneksel reklam anlayışları da değişti. Online reklamlar artık birçok firmanın reklam harcamalarında çok önemli bir pay alıyor. Hatta TV reklamlarını solladı bile diyebiliriz.

Online reklamcılığın en önemlilerinden, Google Adwords’den detaylıca bahsetmek istiyoruz bugün. 

Google Adwords, Google arama motorunda bir arama yaptığınızda çıkan doğal (organik) sonuçlar dışında web sitelerinin veya firmaların tıklama başına bir ücret ödeyerek hizmetleri ile ilgili kelime sorgularına en alakalı yanıt vermeleri ile yapılan açık artırma ile ilerleyen reklamlardır.

Google’da reklam verebilmek için öncelikle bir Google hesabınız olmalı, bu hesapla Adwords’e giriş yapmalısınız. Oluşturmak istediğiniz kampanyanın adını belirledikten sonra bazı genel ayarları seçmeniz gerekecektir; örneğin reklamınızı yayınlamak istediğiniz bölgenin seçimi sadece İstanbul ya da tüm Türkiye gibi seçenekler, zaman, günlük bütçe limiti v.s. gibi ayarlar.

Bunun sonrasında ise en önemli noktalardan biri işinizi arama ihtimali olan kişilerin en doğru anahtar kelimelerini tahmin etmek ve sunmuş olduğunuz hizmeti anlatan en ilgi çekici reklam metinlerini yazmak. Bu metinler hem Google Reklam politikalarına uygun olmalı hem de rakiplerinizden farklı birşeyler söylüyor olmanız gerekiyor.

 

Reklam metinlerinizde münkün olduğunca tüm karakter hakkınızı kullanıp uzun içerikler yazmalı bunun dışında da reklamlarınızı sitenizdeki başka sayfalara link veren bağlantılarla ya da başka açıklayıcı metinlerle genişletmeniz reklamınızın daha geniş bir alan kaplamasını sağlayacaktır.

 

Tüm bunlar dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise, sizin reklamınız ile ilgisi olmayan bazı alakasız sorgulamalardan kaçmanız için kampanyanıza negatif anahtar kelimeler de eklemek gerekir. Örneğin sadece bayan giyim üzerine bir iş modeliniz varsa “erkek” anahtar kelimesinin negatif anahtar kelimelere dahil edilmesi gibi.

 

Kampanyanızı kurgulamaya başladığınızda bu tarif ettiğimiz adımlar Adwords panelinde kolayca uygulayabileceğiniz adamlar. Fakat reklamınızdan minimum maliyetle maksimum performans elde etme hedefindeyseniz ki bunu istemeyecek bir reklamveren yoktur, Adwords için bir uzmanla çalışmanızda fayda var.

 

 

kaynak: Bulurum Ekibi

(11 değerlendirme)