212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Mükemmel SEO Markanızla Başlar

Mükemmel SEO Markanızla Başlar

Arama pazarlamasında markanın, markalaşmanın önemine dikkat çeken konular son dönemde çoğaldı ve bunun çok geçerli bir sebebi var; Markanızı anlamaya çalışmak ve onu doğru anlamda tanımlamak için zaman harcamanız işinizin online pazarlaması için çok kritik (tabii ki offline için de öyle ama bu bir web blog olduğu için sadece dijital pazarlamaya değinmek istiyoruz).

Farkedilmesi gereken şey, firmalar markalarını ne kadar iyi anlamaya çalışırlarsa o kadar iyi hedef kitlelerini tanıyabilir ve bu kitlelere yönelik doğru kampanyaları hayata geçirebilirler.

 

Marka nedir?

Birçok işletme markasını tanımlarken aşağıdaki detayları düşünür;

 • Marka adı
 • Logo
 • Renkler
 • Yazı fontları
 • Yazı dili, editöryel ses
 • Görsel ve imaj dili
 • Hissiyat

 

Eğer bunların hepsini belirlediyseniz tebrikler; bir marka kimlik rehberine sahipsiniz! Marka rehberi pazarlama iletişimi için çok faydalı bir dökümandır ama aslında sadece bütünün küçük bir parçasıdır.

Eğer müşteriniz bir balık, markanız da suysa ikisi birlikte yüzerler. İnsanların markanızla olan her türlü iletişimi; blogunuzda yayınladığınız bir makaleden, ofisinize bir müşteriniz geldiğinde sunduğunuz kahveye kadar hepsi markanız için bütünsel bir algı oluşturur. Tabii sadece bu değil, aynı zamanda markanız, siz etrafta yokken insanların markanız için neler söylediğinden de etkileniyor. Güçlü bir marka varlığı oluşturmanız için, tüm müşteri etkileşim noktalarını marka değerlerinizle ne kadar desteklediğinizi düşünmeniz gerekir.

 

Markanın kendisi sıralamada etkili midir?

Markanın kendisi sıralamada etkili değildir, çünkü markanın gücünü ölçen bir algoritması yoktur arama motorlarının. Güçlü markaların; Google’ın sevdiği uygunluk, alaka, uzmanlık işaretlerini verdiği için genel olarak SEO esaslarını uygulamasa bile üst sıralarda çıktığını görüyoruz.

İyi bir marka oluşturmanın, muhtelemen arama motoru sonuçları sayfasında (SERP) iyi bir sonuç almaya yarayan Google’ın kullanıcı sinyallerine faydası olacaktır. Bilinirliği yüksek bir marka varlığı arama sonuç sayfalarından tıklanma oranlarının yüksek olmasını sağlayacaktır, ayrıca Google’ın işiniz ve ürün/servisleriniz arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

 

Markanızı tanımlayın

Markanızı doğru tanımlamanıza yardımcı olabilecek birçok döküman var okuyabileceğiniz. Blogumuzun ana konusu marka danışmanlığı ile ilgili olmadığı için burada parmak basmamız gereken birkaç önemli konuya değineceğiz sadece;

 

 • Sizi farklı kılan ana özellikleriniz. Sizi rakiplerinizden ayrıştıran şeyler neler? Rakipleriniz yerine neden sizden alışveriş yapsınlar? Mesela müşteri hizmetleri – bütün firmalar çok iyi müşteri hizmetleri servisi verdiklerini ifade eder ama belki de bütün rakiplerinizi yerle bir edecek bambaşka bir hizmet modeli oluşturmalısınız. Bunun yerine neyi ne için yaptığınızı kendinize sorun ve bu, müşterinizin markanızı deneyimlemesi konusuna nasıl yansıtılabilir, bunu düşünün.
 • Eşsiz değerleriniz. Organizasyonunuz için en önemli şey nedir? Bu konuda bütün çalışanlarınızla herkesin düşüncelerini kartlara yazdığı bir ortak çalışma yapmanızı tavsiye ederiz. Bu değerleri düşünürken kendinize sormanız gereken soru, “Bize bunun için bir ücret ödeseler bile hangi değerlerimizden asla vazgeçmeyiz?”.
 • Müşteri tipleriniz. Hedeflediğiniz her müşteri segmenti için bir profil yaratın. İdeal müşteriniz kimdir? Demografik özelliklerden tutun da ne gibi değerleri olabileceğine kadar bu müşteri tipinin özelliklerini olabildiğince fazla detaylandırın. Müşterinizin kaygılarını, isteklerini, değerlerini ne kadar iyi anlarsanız o kadar daha iyi onlara hitap edecek içerikleri yaratabilirsiniz.
 • Müşteri deneyimi. Müşterinizin sizinle ilk iletişime geçtiği andan başlayarak tüm sizinle etkileşim noktalarındaki – araştırma,karar süreci, satın alma, satış sonrası -  yolculuğunu detaylarıyla gösterin. Tüm bu adımlardaki ihtiyaçları ve şikayetleri neler olabilir?
 • Marka kişiliğiniz. Marka değerleriniz, marka kişiliğinizi oldukça etkileyecek ve ilham verecektir. Markanız daha çok profesyonel mi , eğlenceli mi? Anlayışlı mı yoksa agresif mi? Marka kişiliğinizin hedef müşteri tiplerinizle nasıl etkileşime geçeceğini düşünün
 • Dürüst olun. Markalar insanlar gibidir – hepimizin zayıflıkları ve kusurları vardır. Zayıf noktalarınız veya rakiplerinizin sizden daha iyi yaptığını düşündüğünüz şeylere kafa yorduğunuzdan emin olun. Eğer kusurlarınıza odaklanmazsanız, onları asla iyileştiremezsiniz. Müşterilerinizi asla küçümsemeyin – eğer markanızla ilgili gerçek olmayan birşeyden bahsediyorsanız emin olun bu bir gün karşınıza çıkacaktır. Ve müşterilerinizin size olan güvenini onarılamaz bir şekilde sarsacaktır.

 

Bütün olarak düşünün

İnsanlar Google’a girip eğlencesine ya da sadece öylesine bir arama yapmıyorlar. Mutlaka bir ihtiyaçları olduğu için arama yapıyorlar. Müşterilerinizi düşünün. Ne gibi problemlerini çözmeye çalışıyorlar? Örneğin eğer bulaşık makinesi satıyorsanız “Bulaşık makinesi arıyorum” bir problem değildir – bu daha büyük bir problemin çözümüdür. Belki müşteriniz yeni bir ev almıştır ve bulaşık makinesi yoktur. Ya da su faturaları çok yüksek geliyordur veya A sınıfı, çevreye duyarlı bir ürün arıyordur. Tüm bu problemler belki aynı ürünle çözülebilir ama sadece belli başlı bulaşık makineleri ile ilgili anahtar kelimeleri hedefliyorsanız, müşterinizle bir ilişki kurma şansını da kaçırıyorsunuz demektir.

Biraz daha niş bir anahtar kelime aramasına odaklanın. Burada önemli olan müşterinin arama yapmaya ilk başladığındaki detaylı bilgi sorgulamalarına odaklanmak. Müşteriye çözüm olabilecek ihtiyacı derinlemesine irdeleyin.

Araştırmanızı “Anahtar Kelime Planlayıcı” ile sınırlı tutmayın. Biraz daha yaratıcı davranın. Örneğin forumları inceleyin. Müşteri kişiliklerinizi belirledikten sonra bu kitlelerin girebileceği forumları belirleyin ve ihtiyaçları için nasıl sorular soruyorlar inceleyin.

 

Forum sitelerinden örnek bir ekran görüntüsü

 

 

kaynak:

(9 değerlendirme)