212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Responsive Web Tasarımı Mobil Web Sitelerinin Yerine Tasarlanmamalıdır

Responsive Web Tasarımı Mobil Web Sitelerinin Yerine Tasarlanmamalıdır

Bu başlık bizim fikrimiz olduğu kadar responsive web tasarımını bulan kişinin de düşünceleri. 

Ethan Marcotte, Responsive Web Design kitabında çok açık bir şekilde belirtmiş "Responsive web tasarımı mobil web tasarımının yerini alan birşey değildir". Projesine göre responsive web tasarımı kullanıp kullanmamayı tasarımcıların kararına bırakmıştır.

Peki tasarımcılardan tutun SEO'culara, arama motoru pazarlamacılarına kadar herkes responsive web tasarımı için neden bu kadar heveslidir?

 

Bir kere tasarlayın, farklı cihazlara göre formatlayın

Responsive tasarım, masaüstü tasarımın farklı farklı cihazlara uyumlu esnek bir yapıya sahip olmasını sağlayan bir tasarım filozofisi ve önyüz geliştiricisidir. Kullanıcılara farklı cihazlar için farklı URL'ler sunmak yerine tek bir URL'de tüm cihazlara uyabilecek bir site tasarımı sunarsınız.

Avantajları elbette birden çok. Çünkü web siteleri bir kere tasarlanır ve sonradan formatlanır. Tek bir URL'de içerik sunarsınız böylece SEO dostu bir içerik paylaşımınız olur çünkü içeriğinizi farklı bir URL'de tekrarlamamış olursunuz.

 

Responsive web tasarımı tüm ihtiyaçları karşılamıyor

Responsive tasarım her zaman doğru yanıt olmayabiliyor. Genellikle projenin ihtiyaçlarına göre tek başına yetip yetmemesi durumu farklılık gösterebilir. Örneğin bir etkinlikle ilgili bir web sitesi yapıyorsunuz. Desktop sitenin tasarımı bu etkinlikle ilgili bir ön oyun deneyimi şeklinde tasarlanabilir. Mobil site ise o gün orada olan kişiler için oluşturulabilir. İki sitenin gördüğünüz gibi burada farklı hedefleri söz konusu. Eğer başından itibaren responsive olarak planlanıp desktop sitedeki tüm detaylar, tüm sayfalar mobilden de görünseydi kullanıcılar gereksiz bilgilerle boğulmuş olacaktı. 

Tüm bilgilerin tek bir URL'de olması avantajlı olduğu gibi her projeye uygun bir durum olacak diye de birşey yok. Bazı durumlarda daha özel içeriklerle desktoptan ayrı bir mobil web sitesi yapılması hem kullanıcı dostu hem de ilgili projenin doğasına daha uygun olabiliyor.

 

Bazen özel tasarlanmış bir mobil web sitesi doğru yanıt olabilir

Bazen bazı markalar mobil ve desktop kullanıcılarının farklı web içeriklerine sahip olması gerektiğini düşünebilir. Örneğin Walgreens desktop içeriğindeki tüm bilgileri mobil kullanıcılarına da verip bu içerikler içinde onların ihtiyaçlarını bulmaya çalışmasına bırakmak yerine mobil web sitesinde mobil kullanıcıların en çok ihtiyacı olabilecek, daha kullanıcı dostu bir tasarımla yaklaşmıştır.

  

Find Near Me (etrafımda ara) butonuna tıkladığınızda telefonların GPS servisini kullanarak sizin en yakınlarınızdaki lokasyonları size önerir böylece mobilin avantajlarından faydalanır.

 

Responsive tasarım için zaman ve mekan var fakat bu her zaman ya da her mekan değil. Eğer bir anlam ifade etmiyorsa mobil web site ve mobil url ile ilerlemek gerekir. Marka için, proje için daha anlamlı olacaksa mobil site üretmekte fayda var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:

(10 değerlendirme)