212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Yaratıcı Online Reklam Bannerları Yaratmak için 8 Adım

Yaratıcı Online Reklam Bannerları Yaratmak için 8 Adım

Online display reklamcılığı hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. 2017 yılı itibariyle 28 Milyon$'a ulaştı. Büyümeye de devam ediyor çünkü markalar için çalışan bir model. Erişim ve hedeflemeyi birarada sunan eşsiz bir kombinasyon. Çok geniş bir erişim var çünkü kullanıcılara web'de her nerede gezinirse gezinsin ulaşabiliyorsunuz. Internet kullanıcılarının datalarını da sunduğu için özel hedefleme yapabiliyorsunuz.

İşte yatırımınızın karşılığını alabilmeniz için reklam bannerlarınızda takip etmeniz gereken 8 adım;

 

1. Amacınızı belirleyin -- marka imajı, satış artırmak, mevcut durumunuzu korumak -- ve kitleniz her neredeyse onu hedefleyin.

Online reklamcılık çok yönlü bir reklam mecrası ve bir çok farklı şeye etki edebilir; hedeflere ulaşmada, satışlara, mevcut müşterilere ve en etkilisi de tüm bunları aynı anda yaptığınız durumlar. Örneğin online reklamcılığın esnek yapısı size şu avantajları sunar;

  • Marka bilinirliği oluşturarak yeni hedefere ulaşmayı sağlar.
  • Mevcut marka değerimizi korumamızı sağlar.
  • Müşteri İlişkileri yapınızda halihazırda bulunan müşterilerinize satış yapmanızı sağlar.
  • Tüm bu üçünü bir arada yapma imkanı sunar.

 

2. Farklı kitlelere farklı mesajlar ve reklamlar kullanın.

Online reklamcılığın en önemli hedefi potansiyel müşterilerinizle markanız arasında bir bağ, bir yakınlık kurmak ve bunu hedeflerinize ulaşmada kullanmak. Çok büyük çaplı kampanyalarda bu, web sitenize ziyaretçi çekmek kadar basit bir hedef olabilir. Orta ölçekli kampanyalarda amaç bir form doldurulması ve ziyaretçi bilgilerinin alınması olabilir. Müşteriye sunduğumuz en uçtaki avantaj ta belli bir ürün grubunda indirim olabilir.

 

3. En iyi online reklam tasarımı sade bir imaj, etkileyici bir başlık ve özet bir metinden oluşur.

En etkili reklam bannerları çok basit bir mesaja hedeflenmiş ve açıkça bir aksiyon almaya çağıran nitelikte olmalıdır. Örneğin; "Cuma günü özel indirimi, hemen tıkla, fırsatı kaçırma." Bunun dışında mesajınızı anlatan sade bir görsel ve kısa bir metin hedef kitlenizin dikkatini çekecektir. Zaten sizin reklamınız dışında onlarca algısını dağıtacak mesaja maruz kalacağından tüm ifadelerin ve görsellerin son derece sade olması çok önemlidir. Einstein’ın "Eğer, altı yaşındaki birine izah edemiyorsan, kendin anlamamışsındır." sözü bu durumun güzel bir örneğidir. Anlatılacak mesajın her demograrafik gruptan kişinin anlayabileceği basitlikte olması gerekiyor.

 

4. Banner reklamınızı yaratırken zenginleştirilmiş medya kullanın.

Reklamınızı kayan reklamlı banner, genişleyen, yayın içinde video kullanılan bir biçimde yaratabilirsiniz. Araştırmalar zenginleştirilmiş medya öğelerinin ve videoların statik bannerlardan daha çok etkileşim aldığı sonucunu göstermektedir. Son bir araştımaya göre video ve hareketlendirilmiş medya tasarımları geleneksel tasarımlardan 3 kat daha fazla tıklama almaktadır. Şimdi buradan Volkswagen, Nike, Puma, Swedbank markalarının örneklerini inceleyebilirsiniz.

 

 

5. Bannerlarınızı diğer pazarlama araçları ile entegre edin.

Pazarlama profesyonelleri reklam bannerlarının diğer pazarlama kanalları ile desteklenmesi gerektiğini savunur; örneğin basılı reklamlar. Ama aynı profesyoneller basılı reklamların olduğu gibi reklam bannerlarında kullanılmasına da karşıdırlar. Burada banner'a örnek değil ama dijital işlerle geleneksel mecraların nasıl birleştirilebileceğine dair güzel bir Nivea projesi paylaşmak istiyoruz. Tanıtım videosuna bu linkten ulaşabilirsiniz. Nivea sadece basit bir dergi reklamı vermemiş. Sayfadan koparabileceğiniz ve çocuğunuzun koluna takabileceğiniz bir bileklik mevcut dergi reklamında. Bileklikte yer alan kodu Nivea'nın indirdiğiniz uygulamasına girdiğinizde çocuğunuz belli bir mesafe dışına çıktığında bileklik sayesinde uygulama size uyarı veriyor. Çok yaratıcı bir çalışma ve dijitalle gelenekseli nasıl birleştirebileceğinize dair başarılı bir örnek.

 

6. Reklamınızın performansını ölçerken tıklama oranlarından daha fazla detaya bakın.

Kampanyanızın nasıl gittiğini ölçmek için doğru metriklere bakmak çok önemli. Banner performanslarına bakarken en çok dikkat edilen parametre CTR yani tıklama oranı. Fakat birçok pazarlama profesyonelinin dönüşüm başına maliyet, yönlendirme başına maliyet (e-ticaret sitelerine yapılan yönlendirme) gibi performans değerlendirdiği metrikler de bulunmaktadır. Örneğin pırlanta satışı yapan bir e-ticaret siteniz var. Banner reklamlarınızın tıklama oranları dışında satışa döndürme birim maliyetlerine bakmanız ya da doldurulmasını istediğiniz bir iletişim formu varsa bunun dönüşüm maliyetlerine bakmanız performans değerlendirme için elzemdir.

 

7. Kampanya performansınızı testler ve en doğru yönteme yatırım ile optimize edin.

Pazarlama profesyonelleri her zaman farklı yaklaşımlar, farklı tasarımlar ve hedef kitlelerle reklamlarınızı test edip bunlar arasından en iyi performans gösterenlerle devam etmenizi tavsiye eder. Basit bir optimizasyonla A/B testinizde daha başarılı olan kreatif çalışması ile devam edersiniz.

Ayrıca kampanyanızı hangi websiteleri daha iyi performans gösteriyor şeklinde de test edebilirsiniz. Ve ilaveten kampanyanızın hangi zamanlarda daha iyi performans gösterdiğini de. Örneğin bazı kampanyalar hafta ortasında daha iyi sonuçlar verirken bazıları da hafta sonunda daha başarılı olabilir.

 

8. Yeniden hedefleme, CRM hedefleme ve şirket adı hedeflemeyi de aklınızda bulundurun.

Daha önce de bahsetmiştik. Web sitenizi daha önceden ziyaret eden bir kullanıcıyı daha sonra başka mecralarda da yakalayabilirsiniz. Buna yeniden hedefleme diyoruz. Bu yöntem gerçekten henüz satın alma kararını vermemiş müşterileri ikna etmede çok başarılı, dönüşüm oranları çok yüksek.

Bunun dışında yapabileceğiniz bir diğer hedefleme de CRM hedeflemesi. Yani müşteri veri tabanınızda olan kişileri başka web sitelerinde dolaşırken hedefleyebilirsiniz. Firma adı hedeflemesi ise sadece belli bir firmadan ya da sektörden olan kişileri hedefleyebileceğiniz yine performansı yüksek olabilecek bir yöntem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak: LinkedIn

(17 değerlendirme)