212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Tasarımcı olmayanlar için pratik tasarım çözümleri

Tasarımcı olmayanlar için pratik tasarım çözümleri

Özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların genellikle bir kreatif ajansla çalışma imkanları olmuyor, yüksek bütçeler sebebiyle. Fakat dijitalleşen yeni dünyada birçok firmanın sosyal medya hesapları mevcut, Google’da reklam veriyorlar ya da bir broşür, poster gibi basılı malzeme ihtiyaçları oluyor. Bu tip durumlarda aslında kolayca destek alabilecekleri çok güzel online araçlar var.

Sizinle liste halinde paylaşmak istedik, hepiniz küçük birer iç ajansınızı oluşturabilirsiniz bu faydalı araçlarla:)

 

  1. Grafik Tasarım 

https://www.canva.com

Canva kullanımı çok kolay bir tasarım aracı. Poster, sunum, sosyal medya postları, tebrik kartları, sertifikalar ve hatta CV tasarımı bile yapabilirsiniz kendi kendinize. Ve başlıkta da belirttiğimiz gibi tüm bunları yapabilmek için tasarımcı olmanıza gerek yok. Sizin için hazırlanmış şablonlar üzerinden devam edebilir ya da sıfırdan kendiniz bir tasarım yaratabilir, istediğiniz görselleri yükleyebilirsiniz. Sitede birçok ücretsiz şablon yer aldığı gibi, küçük bütçelerle satın alabileceğiniz şablonlar da var.

 

  1. Ücretsiz Görsel 

Tasarımlarımızda görsel seçimi çok çok önemli. Kaliteli ve özgün imajlar kullanılması tasarımın bütün algısını değiştiriyor. Görsel satın alabileceğiniz birçok ücretli site var ama biz size iki tane ücretsiz görsel indirebileceğiniz site önerisi ile gelmek istedik.

 

https://pixabay.com

http://www.gratisography.com/

 

  1. İkonlar

İkonlar tasarımlarımızda en az görsel kadar önemli bir unsur. Bazen birçok görselin anlatamadığını kısa kısa ikonlarla, sade bir şekilde anlatıyoruz. Hayatımızı kolaylaştırıyor. Yine ücretli ve ücretsiz farklı seçenekleri bulunan harika ikonlar indirebileceğiniz bir site önerimiz var;

 

https://www.iconfinder.com

 

  1. Font Kullanımı 

https://fonts.google.com/

http://www.fonttr.com/ 

Bu iki siteden yüzlerce farklı fontu bilgisayarınıza indirip kullanabilir, tasarımlarınıza farklılık katabilirsiniz. Google fontlarını kullanırken sonradan sıkıntı yaşamamak için özellikle Türkçe karakteri destekleyenleri süzüp incelemenizde fayda var.

 

  1. Mockup 

http://mockuper.net/

https://placeit.net/ 

Sıradaki tasarım aracımız ise birçok tasarımcının bile hayatını kolaylaştıracak mockup çözümleri. Mockup da nedir derseniz bir bilgisayar, Tablet, TV ekranı ya da bir billboard’un içine istediğiniz görseli hızlıca yerleştirebileceğiniz, normalde sizi Photoshopta dakikalarca uğraştıracak ama bu programlarla şıp diye diye yapabildiğiniz iki güzel uygulama. Hatta bir tanesinde video içerikleri de var. Videolarda yer alan ekranların içine istediğiniz görüntüyü yerleştirebiliyorsunuz.

 

  1. Video Uygulamaları 

Her zaman söylüyoruz; şu anda ve önümüzdeki birkaç yılın en trend iletişim aracı video. Gerek sosyal medya hesaplarınız, gerek YouTube gibi kanallarda reklam vererek kullanabileceğiniz videolar çok iyi geri dönüşler alabilir. Video prodüksiyonlarının ciddi maliyetleri olduğunu düşünürsek, bu pratik uygulama önerilerimiz size ilaç gibi gelecek; 

www.goanimate.com 

Go animate ücretli bir site ama çok uygun maliyetlerle üyelik oluşturup, kolayca animasyon videoları hazırlayabilirsiniz markalarınız için. 

https://spark.adobe.com/ 

Spark ise Adobe’a ait hem görsel hem de video üretebileceğiniz yine kullanımı kolay ve ücretsiz bir tasarım aracı. En basit sunumlarınız bile, Spark ile farklılaşacak.

Fotoğraflar, ikonlar ekleyin, sesinizi kaydedin, ya da mevcut profesyonel müzik arşivlerinden seçim yapın ve işte videonuz hazır! 

 

  1. Stok Video ve Müzik

https://www.videvo.net

https://www.youtube.com/audiolibrary/music 

Yüzlerce stok video ve müzik alternatifi bulabileceğiniz iki harika araç. Kendi yarattığınız animasyon video veya sunum arasına dilerseniz yerleştirebilirsiniz. YouTube’un müzik arşivinden de aynı şekilde yararlanabilirsiniz.

 

  1. Sunum Aracı 

https://www.google.com/slides/about/ 

Google’ın Slides portalı sunumlarınıza profesyonel bir görünüm kazandırmak için yaratılmış ve powerpoint’ın çok sınırlı ve klasik olan dünyasının aksine çok yaratıcı ve modern sunumlar hazırlamanıza olanak sağlıyor. Günümüzde sunum hazırlamak için bile ajansların var olduğunu ve bunun için ciddi bütçeler talep ettiklerini düşünürsek kendi kendinize bu kalitede sunum yapabilmek çok büyük bir avantaj.

 

  1. Email Aracı 

http://www.mailchimp.com 

Hayatımızda uzun zamandır var olan ve hala etkisini kaybetmemiş olan bir diğer iletişim yolu email gönderimleri. Yeni ürünleriniz, firmanız ile ilgili önemli bir haber, İndirim kampanyanlarınız, özel günlerde müşterilerinize yapabileceğiniz bir tebrik maili artık Mailchimp ile çok kolay. Hem kendiniz kolayca tasarım yapabilirsiniz hem de elinizde yüklü bir data varsa datanıza spam olarak düşmeden mail gönderimi yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Sizin için iletişimde hayatınızı kolaylaştıracak tasarım araçlarını derlemek istedik. Tek yapmanız gereken buna biraz vakit ayırmak. Hiç bir ajansa ya da tasarımcıya ihtiyacınız olmadan birçok şey yaratabileceğinizi göreceksiniz. 

 

 

 

kaynak: Bulurum Ekibi

(13 değerlendirme)