212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Facebook Etkileşimleri için 2017 Rehberi

Facebook Etkileşimleri için 2017 Rehberi

Bu konuyu üç bölüme ayırdık:

 • Bu yıl Facebook’da en iyi performans gösteren postlar
 • Önümüzdeki yıl için öneriler
 • Facebook pazarlaması hakkında pazarlamacıların sorularına yanıtlar; olarak oluşturacağız 2017 rehberini.

 

Facebook'da en son, en ilgi çekici postlar hangileri?

Bu soruyu cevaplamak için, BuzzSumo 800 milyondan fazla 2016 yılında yayınlanmış post incelemiş. Total etkileşim, paylaşım, beğeni ve yorum rakamlarına da ayrı ayrı bakmış.

İşte sonuçlar:

 1. Sorular, resimler ve videolar tüm diğer post türlerinden daha çekici idi. Videolar paylaşılmaya en yatkın olan postlardı.
 2. Etkileşim için haftanın en iyi günü Pazar günüydü.
 3. Etkileşim haber kaynağında daha az kamu mesajları olduğunda daha yüksekti.
 4. 50'den az karakterde kısa mesajlar, uzun mesajlardan daha çekici idi.
 5. Eğer post Facebook dışındaki bir içeriğe yönlendiriyorsa, insanlar daha uzun bir makaleye göre daha fazla ilgi gösteriyorlar.
 6. 2016 boyunca, Instagram üzerinden Facebook'a gönderilen görüntüler, doğrudan Facebook’da yayınlananlara göre daha az ilgi çekmiştir.

2017 yılında Facebook içerikleri için ipuçları

Paylaşılma ihtimali yüksek  video ve fotoğraf içeriğini oluşturma

 • Bazı içerikleri sponsorlu çıkarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayın.
 • Gönderilerinizin ilk 24 saat boyunca organik olarak etkileşim almasına izin verin, sonra bir miktar bütçe ile öne çıkarın. Daha sonra bütçenizin kalanı ile bir 24 saat sonra tekrardan promosyonlu çıkın.
 • Call to Action butonları (tıkla, hemen öğren v.s. gibi) ve bağlantılar ekleyin.
 • Facebook Canlı'yı kullanın
 • Hedef kitleniz ile hediye ürünlü yarışmaları test edin.
 • Haftada 5 post çıkın; mesai saatleri dışında yayın yapmayı test edin (gönderilerinizin çoğu video olsun).
 • Etkileşim Özel Kitleler ile yeniden hedefleme yapın ;
  • Video görüntüleme
  • Potansiyel müşteri formları
  • Kanvaslar
 • Mümkün olduğunca eğitici ya da eğlenceli içeriklere odaklanın.

Facebook Etkileşimi ile ilgili Sorular ve Cevaplar

 

Facebook görselleri için en iyi boyutlar hangileridir?

Belirli bir amaç için veya Facebook’un belli bir kısmında görüntülemek için bir resim yüklüyorsanız,  Reklamlar Kılavuzu'nda tam konumları ve amaçları ile görsel boyutlarını kontrol edebilirsiniz. Genel olarak, en iyi görsel boyutu .png için 600 piksel minimum genişlik, maksimum 1 MB ve ölçüleri 1200× 628  pikseldir.

 

Özellikle Facebook haber kaynağından web sitesine trafik çekmek isteyen yayıncılar için video içeriklerinin yapısı ile ilgili bir ipucu var mıdır?

Öncelikle bir önceki adımda Facebook’dan sitenize neden trafik çekmek istediğinize bir bakalım. Aslında sosyal medyadan gelen kitle için kiralanmış ya da ödünç alınmış bir sosyal ağ diyebiliriz. Bu ağlardaki ziyaretçilerinizle iletişim kurmak daha zor veya daha kolay olabilir.

Herhangi bir Facebook pazarlama stratejisinde kilit nokta değer sunmaktır. Hedef kitlenize yararlı ve uzman olduğunuz bir bilgiyi eğlenceli bir yolla vermelisiniz.

İyi kurgulanmış bir Facebook stratejisi çeşitli amaçlar ile birçok farklı türde mesajları içerendir. İdeal Facebook stratejisi pazarlama planından bağımsız olarak düşünülmemeli muhakkak ilintili olmalıdır. Başka bir deyişle, sadece daha büyük bir kitle yakalamak için Facebook’ta paylaşım yapmamalısınız. O yarattığınız kitlenin genel pazarlama planınızın içine sığması gerekiyor. Örneğin Facebook takipçilerinizi  sitenizi ziyaret etmeleri, e-posta listesine abone olmaları veya ürününüzü almaları konusunda eğitmeyi planlayabilirsiniz.

 

Call to action mesajlar hedef kitlenizi bir sonraki adımın ne olacağı konusunda aydınlatabilir. Harekete geçiren bu Call to Action mesajlar kitlenizin hedefe yaklaşmasını sağlamaya çalışır, onları davet eder.

 

Kitlenizi eğitme konusunda önemli bir nokta daha ise içeriklerinizin yararlı mesajlar içermesi konusudur.

Ayrıca, kitleyi etkileyen güçlü odaklar ile ilişkileri geliştirmek için sadece yararlı olduğunu düşündüğünüz mesajları (CTA olmadan) kullanmayı düşünün. Kitleyi etkileme gücü olan bu kişilerin içeriklerini paylaşab,lirsiniz mesela. Bu süreç içinde profilinizi iyi bir noktaya taşımış olursunuz.

 

Postların dönüşümünü artırmak için çok fazla seçenek var. “Gönderileri öne çıkar” butonunu mu kullanmalıyız yoksa Reklam Yöneticisini mi tavsiye edersiniz? 

“Gönderileri öne çıkar” butonu kayıtlı hedef kitle ile en iyi şekilde çalışır. Yani, reklam yöneticisinde kaydedilmiş hedef kitleler oluşturarak gönderilerinizi öne çıkardığınızda sonuçlarınızı maksimize edersiniz. Sonrasında kayıtlı hedef kitlelerinizden birini seçerek gönderilerinizi öne çıkarabilirsiniz.

 

Küçük ve orta ölçekli perakendeciler için yazılım satan bir şirket için bir Facebook sayfası oluşturmak mantıklı mı?

Evet. Türkiye’deki aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 42 milyon. Kullanıcıların en çok kullandığı sosyal platform Facebook. Onun ardından sırasıyla en çok WhatsApp, Facebook Messenger, Twitter ve Instagram‘ı kullanıyoruz.

Pek çok insanın günlük yaşamında bu kadar Facebook’da vakit geçirdiği göz önüne alındığında, işletmelerin orada bir varlığa sahip olmaları çok mantıklı.

 

Demografik açıdan herhangi bir veri var mı?

Ülkemizdeki Facebook kullanıcılarının yaş grubu dağılımlarında en çok öne çıkan yaş aralığı 20-29 yaş arasında. Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının yüzde 63’ü erkek, yüzde 37’si ise kadın.

Kendi özel hedef  kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Facebook Yönetici panelinin Insights bölümünü kullanabilirsiniz. Burada fanlarınız, ulaşmak istediğiniz insanlar ve içeriğiniz ile ilgilenen insanlar hakkında çok sayıda bilgi bulabilirsiniz.

 

Ne kadar sıklıkla Facebook sayfama video içeriği post etmem gerekiyor?

Hafta beş post yayınlanması ve bunların en az dört (hatta beş!) tanesinin video içeriği olması önerilir.

Bunu bir ya da iki ay boyunca denedikten sonra hedef kitlenizin bu karışıma nasıl bir tepki verdiğini ölçebilirsiniz. Daha sonra en doğru oranları kendiniz ayarlayabilirsiniz.

 

Sağlıkla ilgili bir Facebook sayfasında günlük olarak ne kadar sıklıkla post paylaşmam gerekir?

Yukarıdaki tavsiyemize ek olarak, sağlık ve fitness ile ilgili sayfalar konusunda en iyi neyin çalıştığını araştırdık; gördük ki Cumartesi ve Pazar günü yapılan paylaşımlar en çok geri dönüşü alıyor. Bunların %70 civarı fotoğraf geri kalanları ise video.

Buna dayanarak, ağırlıklı olarak görsel stratejisi izlemeli ve haftasonu yoğun bir paylaşım yapılmalı diyebiliriz.

 

Facebook’da en değerli etkileşim hangisidir?

Postlarınızın başkalarının da haber kaynağında görünmesini sağlayan “share” yani paylaşım en değerli dönüşüm, etkileşimdir diyebiliriz.

Paylaşımların değeri konusunda hemfikiriz ama aynı zamanda  dönüşümün diğer tipleri de paylaşım sayılarına katkıda bulunuyor. Kısacası dönüşüm biraz karışık bir ekosistem, her bir dönüşüm bir başka tip dönüşümü tetikliyor.

 

Organik erişim sadece sayfanızı beğenenleri mi içerir?

Organik erişim basitçe ücretsiz anlamına gelir.  Bir post organik olarak birine ulaştığında onu oraya koyması için Facebook’a ödeme yapmamış demektir. Şunu bilmenizde fayda var; sayfanızı beğenen insanların % 95'i sayfanın kendisine geri gelmeyecek. Onlar sadece kendi haber kaynaklarında  sizin içeriğiniz ile etkileşime girerler. Haber kaynağında siz organik veya ücretli olarak içeriğinizle yer alabilirsiniz. İçeriğiniz biraz organik erişim sağlayacaktır ama önemli olan içeriğinizin üzerine ücretli yayın inşa etmenizdir. Organik erişim Facebook  algoritmaları tarafından kontrol edilir. Bu algoritmalar haber kaynağında görüntülenmeyi belirlemek için  çeşitli faktörleri bir arada kullanır.

 

Araştırmalar Facebook’ta daha az kişinin post yaptığı zamanlarda post göndermem gerektiğini gösteriyor. Burada hedef kitlemin postlarımı kaçırması gibi bir tehlike yok mu?

Takipçilerinizin haber kaynağında bazı postların görünüp bazılarının görünmemesi ile ilgili birçok bilinmeyen var. Kullanılan algoritma ile ilgili geçerli formül şudur:

Haber kaynağı görünürlüğü= C X P X T X R

C: Kullanıcının gönderiye gösderdiği ilgi

P: Post’un kullanıcılara göre performansı

T:Kullanıcının tercih ettiği post tipi (durum, fotoğraf, link)

R: Post ne kadar yeni

 

Bu formülden de anlaşılacağı üzere, bir gönderinin yeni oluşu onun gösterimini etkileyen faktörlerden sadece biri. Yani fanlarınız siz gönderi paylaştığınızda online değilse bile saatler sonra girdiğinde bu gönderiyi yine de görebilirler.

Bu formüldeki C yani “Creator” akıllarda tutulması gereken bir metrik. İnsanlar gönderinizle etkileşime geçtiğinde Facebook bunu görüyor ve bu kişilere gönderini daha fazla gösteriyor. Her ne kadar “paylaşım”ın en güçlü etkileşim olduğu söylense de tüm etkileşimlere dikkat ediliyor bu algoritma da.

T yani Tip belki de formülün en denetlenebilir metriği. Facebook panelinizin Insights bölümünü inceleyerek fanlarınızın en çok ilgilendiği post tipini görebilirsiniz.

Farklı gönderi tipleri deneyimliyorsanız eğer hedef kitlenizin en çok hangi tip postlara tepki verdiğini de gözlemlemelisiniz. Sadece Facebook öneriyor diye belli bir gönderi tipi kullanmaya çalışmayın. Kendi hedef kitleniz ve pazarınız için hangi yöntem uygunsa onu uygulayın.

 

Etkileşim mi erişimi etkiliyor yoksa erişim mi tüm diğer metrikleri etkiliyor?

Çok iyi soru! Etkileşim erişimi etkiliyor. Çünkü Facebook gönderinizi daha fazla kişiye göstermeden önce kitlenizin içeriğinizle ne kadar etkileşime girdiğini kontrol ediyor. Aynı zamanda erişim de etkileşimi etkiliyor çünkü etkileşim almak için de hayranlarınıza erişmeniz gerekiyor.

 

Facebook kullanıcılarının yüzde kaçı mobilden platforma ulaşıyor?

Facebook kullanıcılarının% 90'dan fazlası ağırlıklı olarak bir mobil cihazdan platforma ulaşıyor.

 

Facebook’da arkadaşınız olmayan bir kullanıcıyı sayfanızı beğenmeye davet etmenin bir yolu var mı?

Evet, Facebook platformu bazı sayfaların kontaklarını bulmak için e-posta adreslerini yüklemesine izin veren bir alan sunar.  Sayfanız tavsiye edilen sayfalar bölümünde o kişilere önerilir.

Ayrıca hedef kitlenizi Facebook dışındaki diğer yollarla, örneğin e-postalarınızda, sayfanızı takip etme konusunda teşvik edebilirsiniz.

 

2017’de Facebook'tan ne bekleyebiliriz?

Video ve daha fazla video!

Facebook  mobil uygulamasına özel bir video haber kaynağı ekledi. Bunun birkaç nedeni var. Facebook önümüzdeki beş yıl içinde, neredeyse tüm etkileşimlerin, video tabanlı ve mobil üzerinde olacağını tahmin ediyor. Ayrıca, 2017 yılının yazında, Facebook'un şu anki haber kaynağının mevcut reklam envanteri dolu olacak. Bu noktada, yeni bir video haber kaynağı olacak, reklam seçenekleri ve Facebook’un gelirleri de artacak.

 

Facebook içinde nasıl bir video çalma listesi oluşturabiliriz?

Yönetici sayfanızda videoları tıklayın.

Ardından "playlist yapmak." Seçeneğini tıklayın.

 

Facebook haber kaynağındaki değişikliklerle ilgili nasıl güncel bilgi alabiliriz?

Haber kaynağınızda en üst sırada görünmesini istediğiniz kişileri seçmek için, Facebook ana sayfasının sağ üst köşesinde bulunan açılır oku tıklayın. Ardından "Haber Kaynağı Tercihlerini"  seçin. Açılan pencerede ise “Başta görmek istediğin kişilere öncelik ver” seçeneğinden yola çıkarak seçim yapabilirsiniz.

kaynak: Bulurum Ekibi

(10 değerlendirme)