212 411 70 70
İletişim Hattı

Skip to the content

Responsive Web Tasarımı Nedir?

Responsive Web Tasarımı Nedir?

 

Responsive web tasarımı duyarlı, uyumlu web tasarımı anlamına gelir. Responsive tasarım, web sitesinin mobil ve tablet cihazlardan ve her çözünürlükteki ekrandan girildiğinde site içindeki görsel, içerik gibi öğelerin ekran genişliğine göre yeniden şekillenip ekranda tam görüntülenmesi ile oluşur. Desktop, tablet ve mobil versiyon olarak 3 kademeli şekilde tasarlanır.

Responsive olmayan web tasarımlarında mobil cihazlardan bir web sitesine girildiğinde içerikleri okumakta sıkıntı yaşarız. Görmek istediğimiz alanı ancak büyüterek görebiliriz ki bu da kullanıcı dostu bir uygulama değildir.

 

Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menüler üst bölümden alta doğru açılan incelemesi kolay bir formata dönüşür. Aynı şekilde içerik ve görseller de ekran boyutuna uygun şekilde alt alta sıralanır. 

Kullanıcı dostu bu tasarımları arama motorları da destekler. Bir web sitesinin hem kendi alan adı hem de mobil alan adı için subdomain şeklinde (m.domain.com) arama motorlarında yer almasındansa responsive tasarıma sahip olup tek bir alan adının olması daha çok desteklenen bir durum. Çünkü mobilden bir arama yapıldığında arama motorları mobil uyumluluğı dikkate almadan sonuçlar verebiliyor.

Mobilden yapılan aramalar ülkemizde desktoptan yapılan aramaları geçtiği için responsive tasarımlar da artık çok önemli hale geldi. 

Starbucks web sitesinin ana sayfa desktop ekran görüntüsü 

 

 

Starbucks web sitesinin ana sayfa mobil ekran görüntüsü 

 

Starbucks web sitesinin ana sayfa tablet ekran görüntüsü

 

kaynak:

(17 değerlendirme)